Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych i reklamowych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb klientów. Zmiany ustawień dotyczących plików cookie można dokonać w dowolnej chwili modyfikując ustawienia przeglądarki.

Rower trójkołowy - dofinansowanie 

Rower trójkołowy - dofinansowanie

Rower trójkołowy – dofinansowanie

Zakup roweru trójkołowego to znaczny wydatek, dlatego jeżeli to możliwe warto postarać się o dofinansowanie na jego kupno.

 

1)    Czy na zakup roweru trójkołowego można uzyskać dofinansowanie ? 

 

- TAK

 

2)    Gdzie mogę ubiegać się o dofinansowanie na zakup roweru trójkołowego rehabilitacyjnego ?

 

a)    PCP...

Rower trójkołowy – dofinansowanie

Zakup roweru trójkołowego to znaczny wydatek, dlatego jeżeli to możliwe warto postarać się o dofinansowanie na jego kupno.

 

1)    Czy na zakup roweru trójkołowego można uzyskać dofinansowanie ? 

 

- TAK

 

2)    Gdzie mogę ubiegać się o dofinansowanie na zakup roweru trójkołowego rehabilitacyjnego ?

 

a)    PCPR lub MOPS, MOPR

b)    Organizacje pozarządowe; fundacje

 

 

3)    Jaka jest wysokość dofinansowania które mogę otrzymać na zakup roweru trójkołowego ?

 

- Wysokość dofinansowania uzależniona jest od danego PCPR w którym osoba stara się o dofinansownie. Z praktyki widzimy że pieniądze można otrzymać  z „likwidacji barier architektonicznych” – lub z „sprzęt rehabilitacyjny” – dofinansowania sięga do 80 % dlatego też warto się o nie starać. Załóżmy że chcemy kupić rower za 2000 zł, wtedy PCPR pokrywa 80 % kosztów czyli 1600zł, my dopłacamy wkład własny 20% czyli 400 zł.

 

Jeżeli mają Państwo pytania odnośnie dofinansowania na sprzęt rehabilitacyjny, w tym rowery trójkołowe to chętnie odpowiemy na nie pod numerem telefonu  602 417 259, 602 528 911 lub mailowo: biuro@gamareha.pl

 

Przy zakupie warto dowiedzieć się czy rower trójkołowych jest sprzedawanych jako wyrób medyczny, mamy wtedy większą pewność że sprawdzi się podczas rehabilitacji.

 

 

Jeżeli rower ma służyć do rehabilitacji to możliwe że przydatne lub nawet konieczne będzie zamontowanie  w standardowym rowerze trójkołowym wyposażenia dodatkowego. W zależności od potrzeb osoby na nim jeżdżącej, mamy do wyboru :

- noski na pedały

- oparcie na plecy

- podnóżek

- siodełko z regulacją

- stabilizator podudzia

- napęd elektryczny :

a) wspomagający (uruchamiający się poprzez pedałowanie) – zazwyczaj mamy tutaj do wyboru 5 stopni wspomagania

b) manetka gazu – możliwa jest jazda na samej manetce gazu, tak jakbyśmy jechali motorem. Rower elektryczny z manetką gazu może być przydatny podczas ruszania jako ułatwienie.

Rowery trójkołowe użytkować można w pomieszczeniach zamkniętych (np. hale,magazyny lub w domu jako rower stacjonarny - wtedy konieczny jest specjalny stojak)  a ich konstrukcja umożliwia dopasowanie do indywidualnych wymagań każdego użytkownika.Duża różnorodność ustawień oraz wyposażenia dodatkowego umożliwiają osiągnięcie optymalnych parametrów pojazdu dla każdego rowerzysty. Podczas jazdy nie trzeba tak jak w rowerach jednośladowych utrzymywać równowagi balansując ciałem.

Wśród osób starszych oraz mających problemy zdrowotne (urazy kręgosłupa, schorzenia układu ruchu, zaburzenia równowagi, dysfunkcja mięśniowa, niedowład kończyn dolnych , porażenie mózgowe dziecięce ) coraz popularniejsze stają się rowery trójkołowe. Dzięki swojej konstrukcji rower sam utrzymuje równowagę. Ta cecha jest najważniejsza dla jego użytkowników – w każdej chwili mogą się zatrzymać i odpocząć, bez zsiadania z roweru. Ruszanie i zatrzymywanie też jest o wiele prostsze niż w rowerach jednośladowych. Rowery tego typu pozwalają na zachowanie aktywności fizycznej przez wiele lat osobom starszym oraz mającym problemy z poruszaniem się. Dodatkową zaletą rowerów trzykołowych jest spora przestrzeń ładunkowa umiejscowiona pomiędzy dwoma tylnymi kołami. Bez trudu zmieszczą się tam całkiem spore zakupy.

 

 

Rowery trójkołowe opracowane zostały dla wszystkich osób chcących aktywnie spędzać czas , lecz możliwość korzystania ze standardowych pojazdów rowerowych jest ograniczona lub też niemożliwa. Oferta ta kierowana jest do wszystkich niezależnie od wieku.

Nauka jazdy na trójkołowcu wymaga nieco nauki, gdyż inaczej rozłożony jest środek ciężkości, niż w standardowym rowerze. W tego typu rowerach także nie ma potrzeby pochylania się w zakrętach. Aby zmienić kierunek jazdy wystarczy jedynie skręcić kierownicę.

Jeżdząc rowerem trójkołowym należy stosować się do poniższych zasad:

Po dopasowaniu elementów tj . regulacji wysokości siodła i kierownicy , należy  usiąść na rowerze by zapoznać się ze statecznością i specyficzną charakterystyką ruchu. Pierwsze próby należy wykonywać przy małej prędkości na terenie płaskim i równym. Po oswojeniu się ze statecznością roweru trójkołowego można podejmować próby jazdy po terenie o zróżnicowanej konfiguracji.

Pierwsze próby jazdy należy prowadzić pod nadzorem kompetentnej osoby.

Rower trójkołowy ze względu na napęd na jedno koło ma tendencję do ściągania na jedną stronę. Podczas pierwszych jazd należy przyzwyczajać się do zaistniałych odmiennych  warunków ruchu

Ponadto:

-należy przestrzegać przepisów kodeksu drogowego

-jeździć prawą strona jezdni , nie jeździć "wężykiem" i nie czepiać się innych pojazdów z zachowaniem bezpiecznej odległości od nich

-zwalniać dojeżdżając do skrzyżowań ulic , zwracać uwagę na innych użytkowników na drodze

-stosować  sygnalizację ręczną podczas skręcania ,wyprzedzania , omijania

-max prędkość bezpieczna to 5km/h

-dbać o stan techniczny elementów , w szczególności hamulce, przekładnie łańcuchowe

-sprawdzać czy wszystkie elementy są dobrze dokręcone

-szczególną ostrożność należy wykazać w czasie deszczu lub wilgotnej pogody podczas hamowania ,na mokrej powierzchni droga hamowania wydłuża się

-ograniczyć prędkość przy pokonywaniu zakrętów o małych promieniach by nie dopuścić do oderwania się jednego z kół co może doprowadzić do wywrócenia się roweru

-nie jeździć bez trzymania kierownicy

-unikać najeżdżania jednym tylnym kołem na duże nierówności ze względu na możliwość wywrócenia się roweru

-nie używać roweru z większym obciążeniem niż dopuszczalne 110kg

-pamiętać o zwiększonej szerokości roweru trójkołowego i wynikających stąd utrudnieniach w manewrowaniu nim w ruchu

-nie pozostawiać roweru bez opieki czy odpowiedniego zabezpieczenia przed odjechaniem

-sprawdzać ciśnienie w ogumieniu

-sprawdzać  luzy w mechanizmach  łożyskowych (piasta koła , ster kierownicy , pedały )W przypadku stwierdzenia  luzów należy je bezwzględnie usunąć

-wskazane jest używanie kasku na głowę podczas jazdy rowerem

 

 

Jeżeli mają Państwo pytania odnośnie dofinansowania na sprzęt rehabilitacyjny, w tym rowery trójkołowe to chętnie odpowiemy na nie pod numerem telefonu  602 417 259, 602 528 911 lub mailowo: biuro@gamareha.pl

Więcej