Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych i reklamowych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb klientów. Zmiany ustawień dotyczących plików cookie można dokonać w dowolnej chwili modyfikując ustawienia przeglądarki.

Jaki sprzęt rehabilitacyjny jest refundowany?

Łóżko rehabilitacyjne może być dofinansowane na terenie całej Polski ze środków PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Koszt zakupu takiego nowego urządzenia waha się od ok. 2500zł do 10500zł, a czasem więcej. Uzależnione jest to od budowy łóżka rehabilitacyjnego i ilości funkcji, dodatkowych elementów dobranych indywidualnie.

Jak uzyskać dofinansowanie na zakup łóżka rehabilitacyjnego?

Wniosek na likwidacje barier technicznych składa zainteresowana osoba. Konieczne jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności. Pod uwagę brany jest każdy stopień niepelnosprawności.

Formularz wniosku można pobrać bezpośrednio w PCPR (Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie ), jeżeli wnioskodawca jest zameldowany w mniejszej miejscowości lub w MOPS (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej), gdy wnioskodawca mieszka w mieście wojewódzkim. Zasady dofinansowania powinny być wszędzie takie same.

Do składanego wniosku muszą być dopięte załączniki:

1. Ksero orzeczenia o niepełnosprawności.

2. Oferta sprzedawcy w postaci proformy lub innego dokumentu wskazująca rodzaj towaru i cenę.

3. Zaświadczenie lekarskie.

Wysokość dofinansowania może wynosić max 95% wartości zakupu, a udzial własny to 5%. Niejednokrotnie procent udziału własnego jest większy, ponieważ przy rozpatrywaniu wniosku bierze sie pod uwagę wiele czynników m.in. dochody. Czas rozpatrywania wniosku to co najmniej 1 miesiąc. Największe prawdopodobieństwo otrzymania dofinansowania istnieje na początku roku. Z upływem miesięcy kurczą się środki finansowe przeznaczone na dofinansowania do sprzętu technicznego. Pod koniec roku szanse na uzyskanie dopłaty do zakupu łóżka rehabilitacyjnego są nikłe. W przypadku długiego oczekiwania na dofinansowanie proponujemy wypożyczenie łóżka rehabilitacyjnego.

Wypożyczenie sprzętu rehabilitacyjnego

Warto wypożyczyć łóżko rehabilitacyjne nie tylko w przypadku krótkotrwałej rekonwalescencji po pobycie w szpitalu. Można podczas wypożyczenia łóżka sprawdzić, które funkcje są potrzebne ze względu na większą samoobsługę i samodzielność chorego, a które jako pomoc osobie opiekującej się chorym.

Mamy tu na myśli zmiany ustawienia elementów łóżka za pomocą pilota: unoszenie oparcia glowy i tułowia, uniesienie i zgięcie nóg w biodrach i kolanach, regulacja wysokości łóżka, zabezpieczenia przed wypadnięciem z łóżka, ustawienie w pozycji siedzącej ze spuszczonymi nogami.

Koszt dzierżawy miesięcznej to 120zł. Za dodatkową opłatą można zamówić odpowiedni materac i dowiezienie łóżka do domu pacjenta wraz z wniesieniem i montażem. O wyborze łóżka bardzo często decyduje jego cena.Warto jednak zastanowić się nad dopłatą, ponieważ łóżko służy pacjentowi przez długie lata i powinno spełniać jego oczekiwania i potrzeby. Jest to bardzo często centrum i jedyne miejsce przebywania chorego. Powinno mu dawać jak największy komfort życia.

Jaki sprzęt medyczny jest refundowany przez NFZ?

Poza własnymi środkami finansowymi możemy skorzystać z refundacji i dofinansowania na konkretny sprzęt medyczny i rehabilitacyjny.

NFZ refunduje zakup sprzętu medycznego:

 • - wózki inwalidzkie ręczne i specjalne np elektryczne,
 • - chodziki, balkoniki,
 • - materace przeciwodleżynowe
 • - ortezy i gorsety ortopedyczne
 • - kule, laski

Gdy sprzęt wymaga dużej dopłaty ze środków własnych, można dodatkowo uzyskać refundację z PCPR na zaopatrzenie ortopedyczne. Dokładne warunki dopłaty powinny być podane przy składaniu wniosku w PCPR. PFRON dofinansowuje sprzęt likwidujący bariery architektoniczne, techniczne i w komunikowaniu się. Najkorzystniej jest skontaktować sie z pracownikiem PCPR lub MOPS zajmującym się przyjmowaniem wniosków i dokładnie wypytać o procedury.

Wykaz typowego sprzętu i prac możliwych do dofinansowania ze środków PFRON:

BARIERY ARCHITEKTONICZNE:

 • - zakup lub budowa podjazdu, szyn podjazdowych, ramp, platformy schodowej, krzesła schodowego, windy
 • - roboty likwidujące progi, przystosowanie stolarki budowlanej, zakup i montaż drzwi, zakup i montaż systemu automatycznego otwierania drzwi, bram, wymiana stolarki okiennej
 • - wymiana okładziny podłogowej
 • - budowa lub przystosowanie pomieszczenia higieniczno-sanitarnego

 • - przystosowanie wyposażenia pomieszczenia kuchni do samodzielnej obsługi

BARIERY TECHNICZNE:

 • - dostawa, zakup i montaż schodołazu

 • - zakup i montaż podnośników transportowych,wannowych,sufitowych

 • - zakup i zainstalowanie systemu automatycznego otwierania furtki w ogrodzeniu lub bramy garażowej(dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim i prowadzą samodzielnie samochód)

 • - zakup i montaż urządzeń grzewczych dla osoby niepełnosprawnej zamieszkującej samotnie

 • - zakup i montaż kuchenki elektrycznej lub gazowo-elektrycznej z zabezpieczeniem przeciwwypływowym

 • - zakup łóżka rehabilitacyjnego sterowanego na pilota, umożliwiającego samodzielną obsługę

 • - zakup szyn podjazdowych i ramp podjazdowych umożliwiających podjazd wózkiem inwalidzkim

 • - zakup urządzeń technicznych mechanicznych,elektrycznych lub elektronicznych

 • - zakup urządzeń nagrywająco-odtwarzających (np dyktafon,radiomagnetofon,czytak)

 • - zakup sygnalizatora (np. aparatu telefonicznego, wideofonu, itp.)

Powiązane posty:

Zostaw wiadomość

Wszystkie pola są wymagane

Kategorie informacji

Popularne wpisy