Łóżko rehabilitacyjne może być dofinansowane na terenie całej Polski ze środków PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Koszt zakupu takiego nowego urządzenia waha się od ok. 2500zł do 10500zł, a czasem więcej. Uzależnione jest to od budowy łóżka rehabilitacyjnego i ilości funkcji, dodatkowych elementów dobranych indywidualnie.
Jak uzyskać dofinansowanie na zakup łóżka rehabilitacyjnego?
Wniosek na likwidacje barier technicznych składa zainteresowana osoba. Konieczne jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności. Pod uwagę brany jest każdy stopień niepelnosprawności.
Formularz wniosku można pobrać bezpośrednio w PCPR (Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie ), jeżeli wnioskodawca jest zameldowany w mniejszej miejscowości lub w MOPS (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej), gdy wnioskodawca mieszka w mieście wojewódzkim. Zasady dofinansowania powinny być wszędzie takie same.
Do składanego wniosku muszą być dopięte załączniki:
1. Ksero orzeczenia o niepełnosprawności.
2. Oferta sprzedawcy w postaci proformy lub innego dokumentu wskazująca rodzaj towaru i cenę.
3. Zaświadczenie lekarskie.
Wysokość dofinansowania może wynosić max 95% wartości zakupu, a udzial własny to 5%. Niejednokrotnie procent udziału własnego jest większy, ponieważ przy rozpatrywaniu wniosku bierze sie pod uwagę wiele czynników m.in. dochody. Czas rozpatrywania wniosku to co najmniej 1 miesiąc. Największe prawdopodobieństwo otrzymania dofinansowania istnieje na początku roku. Z upływem miesięcy kurczą się środki finansowe przeznaczone na dofinansowania do sprzętu technicznego. Pod koniec roku szanse na uzyskanie dopłaty do zakupu łóżka rehabilitacyjnego są nikłe. W przypadku długiego oczekiwania na dofinansowanie proponujemy wypożyczenie łóżka rehabilitacyjnego.
Wypożyczenie sprzętu rehabilitacyjnego
Warto wypożyczyć łóżko rehabilitacyjne nie tylko w przypadku krótkotrwałej rekonwalescencji po pobycie w szpitalu. Można podczas wypożyczenia łóżka sprawdzić, które funkcje są potrzebne ze względu na większą samoobsługę i samodzielność chorego, a które jako pomoc osobie opiekującej się chorym.
Mamy tu na myśli zmiany ustawienia elementów łóżka za pomocą pilota: unoszenie oparcia glowy i tułowia, uniesienie i zgięcie nóg w biodrach i kolanach, regulacja wysokości łóżka, zabezpieczenia przed wypadnięciem z łóżka, ustawienie w pozycji siedzącej ze spuszczonymi nogami.
Koszt dzierżawy miesięcznej to 120zł. Za dodatkową opłatą można zamówić odpowiedni materac i dowiezienie łóżka do domu pacjenta wraz z wniesieniem i montażem. O wyborze łóżka bardzo często decyduje jego cena.Warto jednak zastanowić się nad dopłatą, ponieważ łóżko służy pacjentowi przez długie lata i powinno spełniać jego oczekiwania i potrzeby. Jest to bardzo często centrum i jedyne miejsce przebywania chorego. Powinno mu dawać jak największy komfort życia.
Jaki sprzęt medyczny jest refundowany przez NFZ?
Poza własnymi środkami finansowymi możemy skorzystać z refundacji i dofinansowania na konkretny sprzęt medyczny i rehabilitacyjny.
NFZ refunduje zakup sprzętu medycznego:
- - wózki inwalidzkie ręczne i specjalne np elektryczne,
- - chodziki, balkoniki,
- - materace przeciwodleżynowe
- - ortezy i gorsety ortopedyczne
- - kule, laski
Gdy sprzęt wymaga dużej dopłaty ze środków własnych, można dodatkowo uzyskać refundację z PCPR na zaopatrzenie ortopedyczne. Dokładne warunki dopłaty powinny być podane przy składaniu wniosku w PCPR. PFRON dofinansowuje sprzęt likwidujący bariery architektoniczne, techniczne i w komunikowaniu się. Najkorzystniej jest skontaktować sie z pracownikiem PCPR lub MOPS zajmującym się przyjmowaniem wniosków i dokładnie wypytać o procedury.
Wykaz typowego sprzętu i prac możliwych do dofinansowania ze środków PFRON:
BARIERY ARCHITEKTONICZNE:
- - zakup lub budowa podjazdu, szyn podjazdowych, ramp, platformy schodowej, krzesła schodowego, windy
- - roboty likwidujące progi, przystosowanie stolarki budowlanej, zakup i montaż drzwi, zakup i montaż systemu automatycznego otwierania drzwi, bram, wymiana stolarki okiennej
- - wymiana okładziny podłogowej
- budowa lub przystosowanie pomieszczenia higieniczno-sanitarnego
- przystosowanie wyposażenia pomieszczenia kuchni do samodzielnej obsługi
BARIERY TECHNICZNE:
- dostawa, zakup i montaż schodołazu
- zakup i montaż podnośników transportowych,wannowych,sufitowych
- zakup i zainstalowanie systemu automatycznego otwierania furtki w ogrodzeniu lub bramy garażowej(dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim i prowadzą samodzielnie samochód)
- zakup i montaż urządzeń grzewczych dla osoby niepełnosprawnej zamieszkującej samotnie
- zakup i montaż kuchenki elektrycznej lub gazowo-elektrycznej z zabezpieczeniem przeciwwypływowym
- zakup łóżka rehabilitacyjnego sterowanego na pilota, umożliwiającego samodzielną obsługę
- zakup szyn podjazdowych i ramp podjazdowych umożliwiających podjazd wózkiem inwalidzkim
- zakup urządzeń technicznych mechanicznych,elektrycznych lub elektronicznych
- zakup urządzeń nagrywająco-odtwarzających (np dyktafon,radiomagnetofon,czytak)
- zakup sygnalizatora (np. aparatu telefonicznego, wideofonu, itp.)
Zostaw wiadomość Usuń wiadomość
Wszystkie pola są wymagane